Tangowe serce Łomianek – 18.09.2021 r.

„Tangowe Serce Łomianek –

Kilku kolegów i koleżanek, 

rąk garść do grania,

gardeł do wycia,

nóg do tańczenia

(lub do umycia).

A co tam kto woli, 

i w czym się lubuje – 

niech przyjdzie, śpiewa, 

klaszcze, tańcuje!…”

Po takim facebook’owym zaproszeniu Agnieszki Kowalskiej, dyrygentki Formacji Tango Para Todos, mimo fatalnej pogody, nowi i bardziej zaawansowani amatorzy tanga wzięli udział w imprezie organizowanej w Centrum Kultury w Łomiankach.

W sobotę 18 września 2021 roku o godz. 17.00 Fundacja Partytura zaprosiła wszystkich mieszkańców Łomianek na spotkanie z tangiem. Planowaliśmy zorganizowanie koncertu na scenie plenerowej Centrum Kultury w Łomiankach. Ze względu na złą pogodę byliśmy zmuszeni przenieść  imprezę do Sali Koncertowej wewnątrz Centrum Kultury.

Wieczór rozpoczął godzinny koncert chóru i orkiestry Formacji Tango Para Todos. Zespołem dyrygowały na zmianę Agnieszka Kowalska – na co dzień dyrygentka chóru i Anna Kalska – dyrygentka orkiestry. 

Zdjęcie pokazuje scenę na której występuje chór i orkiestra Formacji Tango Para Todos (21 osób) pod batutą Agnieszki Kowalskiej.
Chór i orkiestra Formacji Tango Para Rodos pod batutą Agnieszki Kowalskiej

Formacja specjalizuje się w wykonywaniu tang argentyńskich i jakże popularnych w okresie międzywojennym – tang polskich. W związku z tym zabrzmiały takie przeboje jak La cumparsita, Por una cabeza czy polskie tango Jesienne róże.

W tym roku obchodzimy 100- lecie urodzin twórcy nowego stylu tanga – tango nuevo – Astora Piazzoli. Dlatego też zespół uczcił rocznicę i zaśpiewał Sto lat. Wykonał tę pieśń w ciekawej, specjalnie dla Formacji stworzonej, aranżacji.

Anna Kalska dyryguje orkiestrą Formacji Tango Para Rodos. Na zdjęciu widać skrzypków kończących frazę muzyczną z podniesionymi smyczkami.
Anna Kalska dyryguje Formacją Tango Para Todos

Tanga są tak porywające, że część publiczności już w trakcie koncertu ruszyła w tany.

Podczas koncertu o historii tanga, jego korzeniach, najpopularniejszych twórcach i wykonawcach opowiadała Monika Kwiatkowska.

Taniec

Po koncercie zaprosiliśmy wszystkich na pokaz tańca – tanga. Profesjonalna para taneczna – Tomasz Sadlakowski i Monika Kwiatkowska brawurowo zatańczyli tango. 

Na zdjęciu Tomasz Sadlakowski i Monika Kwiatkowska tańczą tango.
Na zdjęciu Tomasz Sadlakowski i Monika Kwiatkowska tańczą tango
Tomasz Sadlakowski i Monika Kwiatkowska tańczą tango

Pokaz tanga był zaproszeniem publiczności do nauki podstaw tanga. Tancerze – nauczyciele tanga przez godzinę pokazywali kroki i korygowali tańczących.

Następnie, po lekcji tanga nauczyciele zaprosili wszystkich do wypróbowania swoich umiejętności na milondzie – prawdziwie argentyńskiej potańcówce.

Całość imprezy trwała prawie 4 godziny, a najwytrwalsi przetańczyli większość tego czasu. Bo tango ma moc !

Wydarzenia odbyło się z zachowaniem obowiązujących przepisów  sanitarnych związanych z COVID-19.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Partytura , a współfinansowała je Gmina Łomianki.