Praga Południe tańczy tango – Centrum Promocji Kultury 21.11.2021

W niedzielę 21.11.2021 roku o godzinie 18.00 Salę Koncertową Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 wypełniło tango w różnych jego postaciach.

Na scenie chór i orkiestra Formacji Tango Para Todos. Dyryguje Anna Kalska.Dziewczyny mają przypięte czerwone kwiaty,a panowie czerwone krawaty.

W  pierwszej części wieczoru chór i orkiestra Formacji Tango Para Todos pod dyrekcją Anny Kalskiej i Agnieszki Kowalskiej wykonały koncert znanych i lubianych tang polskich i argentyńskich. Usłyszeliśmy polskie „Tango milonga”, które wspaniale wykonywał m.in. Mieczysław Fogg. Formacja wykonała też tradycyjne tango „Por una cabeza” znane z filmu Zapach kobiety. Pamiętamy brawurową rolę Ala Pacino. Niespodzianką było też wykonanie tanga „He’s a pirate” z filmu pt. Piraci z Karaibów. Nie zabrakło tang nowego stylu – tango nuevo. Twórcą tego stylu jest obchodzący w tym roku stulecie urodzin Astor Piazzolla.  Zabrzmiały m.in. takie perełki tango nuevo jak „Libertango”czy „Chicilin de bachin”. W tym ostatnim tangu Przemek Wojciechowski zagrał na bandoneonie, tradycyjnym instrumencie tangowym.

Przemek Wojciechowski gra na bandoneonie

Pomiędzy wykonywanymi utworami Monika Kwiatkowska ciekawie opowiadała o tradycji tanga.

W drugiej części wieczoru Tomasz Sadlakowski z partnerką Moniką Kwiatkowską zaprezentowali jak wygląda taniec -tango argentyńskie. Taniec ten jest niezwykle różnorodny i emocjonalny. Wyraża uczucia tańczących. Może mieć różne formy – począwszy od tanga tradycyjnego, poprzez szybkie tango zwane milongą lub specyficzny rodzaj tanga, tango na trzy, zwany tango-vals aż do tanga nowoczesnego, czyli tango nuevo. 

Monika Kwiatkowska ubrana w piękną sukienkę w kwiaty i Tomasz Sadlakowski w ciemnoszarym garniturze tańczą tango

Po pokazie tancerze – nauczyciele tanga zaprosili publiczność na lekcję pierwszych kroków tanga. Okazało się, że chętni bardzo dobrze radzą sobie z początkiem ich tangowej przygody. Z wielkim zaangażowaniem, ale i z dużym poczuciem humoru, ćwiczyli pokazywane kroki.

A na zakończenie wiele par zostało na milondze – wieczorku w czasie którego tańczy się tango.

Na zdjęciu jest przygaszone światło. Widać 6 par tańczących tango.

Koncert zorganizowała Fundacja Partytura przy współudziale Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy.

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę Dzielnicę Praga Południe.

Logo Projekt współfinansuje m.st. Warszawa Syrenka warszawska zakochaj się w Warszawie