Świat pełen tanga – Centrum Promocji Kultury 19.06.2021

19 czerwca 2021 tango z różnych stron świata zawitało do Centrum Promocji Kultury na ul. Podskarbińską w Warszawie. Zespół Tango Mio zaprezentował je mieszkańcom Pragi Południe. Mimo upału, mieszkańcy licznie przybyli do Sali Koncertowej CPK-u. Koncert odbył się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym związanym z COVID 19,  był też transmitowany on-line przez Centrum Promocji Kultury.

Zespól Tango Mio wystąpił w składzie: Monika Kwiatkowska – wokal, Joasia Okoń – skrzypce, Anna Kalska – klarnet, Przemek Wojciechowski – akordeon, Maciej Dobrzański – kontrabas i Rafał Olewnicki – instrumenty perkusyjne.

Muzycy wykonali utwory z wielu zakątków świata. A więc zabrzmiały takie słynne tanga jak La cumparsita – z Urugwaju, Garganta con arena – z Argentyny, Jalousie  – z Danii. Usłyszeliśmy także Miłość w Portofino – z Włoch, czy Tango japońskie. Było też Tango tyrolskie, Tango meksykańskie. Nie zabrakło również jakże popularnego w latach międzywojennych tanga polskiego – Nie kochać w taką noc, czy tanga żydowskiego – Abram, ja Ci zagram. Zespół zaprezentował część utworów w wersji wokalnej, a część w wersji instrumentalnej.

Dodatkowo, pomiędzy utworami, wokalistka opowiadała o ich historii na tle historii tanga w różnych krajach na świecie.

Tomasz Sadlakowski i Monika Kwiatkowska ilustrowali tańcem wybrane tanga. Brawurowo zatańczyli Libertango. Libertango jest manifestem nowego nurtu tanga – tango nuevo. Stworzył je słynny argentyński kompozytor Astor Piazzola, twórca tego stylu.

Para taneczna Monika Kwiatkowska i Tomasz Sadlakowski tańczą tango. W tle skrzypaczka Tango Mio Joasia Okoń gra na instrumencie.

Koncert bardzo podobał się publiczności. Publiczność domagała się bisów. W związku z tym, na bis muzycy wykonali tango cygańskie – Graj skrzypku graj i, na wyraźne życzenie publiczności, powtórzyli utwór Abram, ja Ci zagram.

Koncert zorganizowała przez Fundacja Partytura przy współudziale Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy.

Koncert był częścią cyklu „Muzyka taneczna na Pradze Południe” współfinansowanego przez m.st. Warszawę Dzielnicę Praga Południe.

s