Tango znane i nieznane na Targówku – Domu Kultury Świt 6.12.2015 r.

Świt za nami, Świt przed nami,

Kulturalna zorza świeci,

gdy na tango suną żwawo

starzy, młodzi oraz dzieci.

Gdzie to tango? Rety! Rety!

Co tchu wzujmy but, berety,

gdyż na Bródnie, w DK Świcie

dziś wieczorem usłyszycie

tanga znane i nieznane

w słynnym składzie, z ogniem grane….

Tak do tłumnego przyjścia zapraszała na facebok’u nasza dyrygentka Agnieszka Kowalska. I tłum gości przyszedł –  wszystkie miejsca 320 osobowej sali widowiskowej w Domu Kultury Świt na Targówku były zajęte.

W dniu 6 grudnia 2015 roku punktualnie o 18 na scenie pojawiła się 25-cio osobowa Formacja Tango Para Todos – chór i orkiestra wykonująca muzykę tangową.

136

Formacja pod dyrekcją Anny Kalskiej i Agnieszki Kowalskiej zagrała i zaśpiewała polskie i argentyńskie tanga – ach, co to były za emocje!

Niektóre tanga były wykonywane z udziałem solistów. Duarte Peralta zaśpiewał piękne tango-vals pt. „Corazon, corazon”, Przemek Wojciechowski zagrał solo na akordeonie w utworze Astora Piazzolli  „Chiquilin”, a w znanym z wykonania Mieczysława Fogga przeboju „Tango milonga” solo na skrzpcach należało do Marka Snycerskiego.

Koncert prowadziła i w świat tanga wprowadzała publiczność Monika Kwiatkowska. Jakże ciekawa jest historia tanga – czy powstało w Argentynie, czy w Urugwaju? Jak trafiło do Europy? Kto i kiedy pierwszy raz zatańczył tango w Polsce? Muzyka była przeplatana słowem o tangu, jego kompozytorach i wykonawcach.

151

Tanga argentyńskie były wspaniale odebrane przez widownię, szczególnie w nastrój wspólnej zabawy wprowadziły stare polskie tanga. Publiczność otrzymała słowa utworu „To ostatnia niedziela” i po małej rozgrzewce, pod dyrekcją Agnieszki Kowalskiej brawurowo wykonała je wspólnie z chórem i orkiestrą.

Na zakończenie koncertu część orkiestry w specjalnej aranżacji na instrumenty smyczkowe wykonała manifest nowego tanga – „Libertango” Astora Piazzolli i znane z filmu Zapach Kobiety tango pt. „Por una cabeza”.

Na bis zwszyscy wspólnie z chórem i orkiestrą ponownie odśpiewali tango „To ostatnia niedziela”!

Formacja nie dała się namówić na więcej bisów, bo w sali tanecznej już na gości koncertu czekała para taneczna – Lena Myszka i Maciek Florczyk.

221Było tłoczno, zupełnie jak na każdej milondze w Buenos Aires. Ale pomimo tego nauczyciele pokazali i przećwiczyli z „uczniami” podstawowe kroki tanga. Po lekcji tancerze dali pokaz prawdziwego tanga argentyńskiego – publiczność była oczarowana!

Imprezę zakończyła milonga – czyli potańcówka w rytmie tanga!

Projekt zrealizowała Fundacja  Partytura w gościnnych progach Domu Kultury Świt.

Projekt został współfinansowany przez m.st. Warszawę, Dzielnicę Targówek.