Z klarnetem przez świat – CPK Podskarbińska – 5.11.2015 r.

W dniu 5 listopada 2015 do Centrum Promocji Kultury w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej zawitał klarnet, a nawet 4 klarnety, grające przepięknie muzykę poważną w nico lżejszej formie. Bo i taka jest nazwa Kwartetu Klarnetowego – Poco Leggero, czyli „nieco lżej”.

Kwartet składa się z wybitnych klarnecistów – Anny Kalskiej, Adriana Jandy, Bogdana Kraskiego i Leszka Pietronia, na co dzień występujących w znanych polskich orkiestrach symfonicznych – Simfonia Varsovia, orkiestra Filharmonii Narodowej, orkiestra Teatru Wielkiego .

Koncert „Z klarnetem przez świat” rozbrzmiewał muzyką z różnych krajów Europy i obu Ameryk w aranżacji na kwartet klarnetowy, w specjalnym opracowaniu dla Poco Leggero.

Publiczność usłyszała m.in. takie przeboje jak West Side Story –  Leonarda Bernsteina, Summer Time i Oh, Lady Be Good – George’a Gershwina czy Libertango – Astora Piazzoli. Nie mogło też zabraknąć klasyków – Kwartet zagrał w specjalnym opracowaniu walca „minutowego” Fryderyka Chopina, wariacje na temat Paganiniego, uwerturę do „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

Muzyka była przeplatana opowieściami Moniki Kwiatkowskiej na temat wykonywanych utworów i ich kompozytorów.

Opowiadała też o różnych rodzajach klarnatów, ich budowie i zastosowaniu – muzycy prezentowali próbki ich brzmienia.

A na bis Kwartet brawurowo wykonał słynne tango Carlosa Gardela „Por una Cabeza” znane ze słynnego filmu z Al’em Pacino pt. ”Zapach kobiety”.

Koncert był zorganizowany przy współpracy Centrum Promocji Kultury ul.Podskarbińska i współfinansowany przez Urząd m.st. Warszawy Dzielnicę Praga Południe.