Koncert w Łomiankach – CK w Łomiankach 4.10.2020

W dniu 3 października 2020 roku tango zabrzmiało w Łomiankach. W Centrum Kultury w Łomiankach Fundacja Partytura zaprezentrowała program pt. „Tango w Łomiankach”.

O godzinie 19.00 wystąpił zaspół Formacja Tango Para Todos. Prawie 30-osobowy chór i orkiestra zaprezentowały najpiękniesze tanga polskie i argentyńskie w formie śpiewanej i orkiestrowej. Zespół prowadziły na zmianę dwie dyrygentki – Anna Kalska, na co dzień dyrygentka orkiestry i Agnieszka Kowalska, dyrygentka chóru. Zabrzmiały takie tangowe przeboje jak słynna La cumparsita, przejmujący utwór Astora Piazzoli „Adios, nonino”, czy znane wszystkim polskie tango „To ostatnia niedziela”

Duarte Peralta – solo, z towarzyszeniem Formacji Tango Para Todos – zaśpiewał utwór, w którego tytule jest najczęściej używane w tangu słowo „Corazon, corazon”, czyli serce. Tango ma różne oblicza – można w nim opowiadać o wielu sferach naszego życia – Formacja zaprezentowała „Żołnierskie tango”, „Tango dworcowe”. Publiczność została poproszona o wspólne z zespołem zaśpiewanie – w wersji możliwej w czasie epidemii – znanego wszystkim Polakom „Tango milonga”.

Pomiędzy utworami Monika Kwiatkowska ciekawie opowiadała o tym gatunku muzyki – mówiła o korzeniach tanga, słynnych kompozytorach, jak dotarło do Polski i o jego niezwykłej popularności w naszym Kraju.

Tango to przede wszystkim taniec. Różne style tego tańca zaprezentowały dwie pary znanych tancerzy – Katarzyna Chmielewska i Mateusz Kwaterko oraz Magadalena Skawińska-Wójcik i Michał Wójcik. Każda z par zatańczyła po trzy tańce – zobaczyliśmy tango-salon, tango-vals, milongę.

Jak przyznała publiczność – tango pozostanie w jej sercach na długo, a może na zawsze …

Koncert zorganizowała Fundacja Partytura przy udziale Centrum Kultury w Łomiankach, a współfinansowała Gmina Łomianki.