Bemowo na tangowo – Klub WAT 23.11.2019

Tango intryguje, przyciąga, budzi emocje – dali temu wyraz mieszkańcy Bemowa tłumnie przybywając na koncert do Klubu Wojskowej Akademii Technicznej. W sobotę 23 listopada o godzinie 18.00 odbył się tam bemowski wieczór z tangiem

W wykonaniu chóru i orkiestry Formacji Tango Para Todos zabrzmiały najpiękniejsze tanga polskie i argentyńskie. Formacja wystąpiła pod dyrekcją swoich dyrygentek – Agnieszki Kowalskiej na codzień zajmującej się przygotowaniem chóru i Anny Kalskiej prowadzącej orkiestrę.

Część utworów została zaprezentowana w aranżacji instrumentalnej, część wykonana przez chór i orkiestrę. W niektórych z utworów wystąpili soliści – solo na oboju pięknie wykonała Urszula Kowalczyk. Soliści zaprezentowali też utwory śpiewane – Duarte Peralta – Portugalczyk z urodzenia, Polak z serca – zaśpiewał „Corazon, Corazon”, a Anna Kwiecień ujmująco zaśpiewała popularne tango międzywojenne „Tango Notturno”.

Zabrzmiały takie szlagiery jak słynna „La cumparsita”, „Tango dworcowe”, czy manifest wolności Autora Piazzoli „Libertango”. Na terenie Klubu Wojskowej Akademii Technicznej nie mogło zabraknąć też „Żołnierskiego tanga”.

Trzy tanga zostały zilustrowane tańcem w wykonaniu pary tanecznej – Tomasza Sadlakowskiego i Moniki Kwiatkowskiej. Ach, jak oni tańczyli!

„Jesienne róże” zaśpiewali wszyscy. Pod dyrekcją Agnieszki Kowalskiej śpiewała, razem z chórem, cała sala. Wcześniej publiczność otrzymała słowa tanga i przeszła krótką rozgrzewkę wokalną 🙂

Prowadząca koncert, pomiędzy utworami, opowiadała o historii Bemowa w kontekście kultury muzycznej Warszawy okresu międzywojennego. Opowiadała o burzliwej historii tanga, które na początku XX wieku trafiło do Polski i wkrótce stało się najpopularniejszym tańcem warszawskich salonów. Wspomniała jego wykonawców, kompozytorów i autorów tekstów.

Koncert został wspaniale przyjęty przez publiczność, która oklaskami i żądaniem bisów dała wyraz swoim pozytywnym emocjom. Bo tango to emocje właśnie.

Koncert zorganizowała Fundacja Partytura przy współpracy Klubu WAT.

Projekt był finansowany przez m.st. Warszawę Dzielnicę Bemowo.