Tango niejedno ma imię – Ursynów świętuje stulecie urodzin Astora Piazzolli – 27.11.2021

Ursynów świętował rocznicę urodzin wybitnego bandeonisty i kompozytora Astora Piazzolli. Mieszkanki i mieszkańcy Ursynowa licznie przybyli do Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów aby posłuchać muzyki i opowieści o Astorze Piazzolli. Impreza odbyła się 27 listopada 2021 roku o godzinie 18.00. 

Gra orkiestra Formacji Tango Para Todos pod dyrekcją Anny Kalskiej. Z boku, na krzesłach, siedzi chór Formacji.

Koncert był pełen treści związanej z Astorem Piazzolla. Chór i orkiestra Formacji Tango Para Todos pod dyrekcją Agnieszki Kowalskiej i Anny Kalskiej brawurowo wykonały tanga. Zabrzmiały największe przeboje skomponowane przez bohatera wieczoru – takie jak Adios Nonino czy Oblivion. 

Gra orkiestra i śpiewa chór Formacji Tango Para Todos pod dyrekcją Agnieszki Kowalskiej.

Monika Kwiatkowska opowiadała o słynnym kompozytorze i bandeoniście.  Mówiła o jego życiu, o tym jak wyglądała droga do sławy, o wspaniałych kompozycjach i ich wykonaniach. Przedstawiła też historię bandoneonu, instrumentu bez którego nie może obejść się typowa orkiestra tangowa – orquesta tipica. Piazzola był wirtuozem bandoneonu – grał w wielu orquesta tipica przed stworzeniem własnej pod nazwą Piazzolla Orquesta Tipica. W trakcie koncertu jeden z muzyków, Przemysław Wojciechowski, zaprezentował jak brzmi bandoneon. Zagrał z orkiestrą Formacji Tango Para Todos utwór Astora Piazzolli Chicilin de Bachin.

Przemysław Wojciechowski gra na bandoneonie. Dyryguje Anna Kalska. W tle widoczny kontrabasista.

Astor Piazzola był twórcą współczesnego tanga. Stworzył tango nuevo, będące mieszanką tanga tradycyjnego, jazzu czy nawet muzyki klasycznej. 

Moda na tanga tradycyjne i współczesne trwa do dziś. W trakcie koncertu zabrzmiały więc też i inne tanga reprezentujące różne nurty tego stylu muzycznego. Nie zabrakło naszego słynnego polskiego tanga pt. Tango milonga.

Śpiewa chór Formacji Tango Para Todos. Na pierwszym planie śpiewają dziewczyny, w głębi - panowie.

Różne style tanga – tango nuevo, tango-vals i tango tradycyjne zaprezentowała para tancerzy – Tomasz Sadlakowski i Monika Kwiatkowska. Uświetnili tańcem koncert poświęcony rocznicy stulecia urodzin Astora Piazzolli.

Tango tańczą Monika Kwiatkowska i Tomasz Sadlakowski.

Koncert zorganizowała Fundacja Partytura przy współudziale Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów.

Projekt był współfinansowany przez m.st. Warszawę Dzielnicę Ursynów.