Tango na STO LAT Saskiej Kępy w Warszawie – PROMie Kultury Saska Kępa 23.04.2016 r.

Saska Kępa świętuje stulecie przyłączenia do Warszawy!

8 kwietnia 1916 roku Hans Besler, ówczesny warszawski generał-gubernator podpisał dekret przyłączający do Warszawy m.in. Saską Kępę.

Tango Mio w składzie: Monika Kwiatkowska – wokal, Przemek Wojciechowski – akordeon, Sebastian Fernandez – skrzypce, oraz para taneczna Katarzyna Chmielewska i Mateusz Kwaterko uczcili ten fakt koncertem „Tango na sto lat Saskiej Kępy w Warszawie”. Koncert odbył się 23.04.2016 r. w PROMie Kultury Saska Kępa.

xx

Na tle charakterystycznego dla Saskiej Kępy „Plonu” (płaskorzeźba Jerzego Januszkiewicza znajdującej się na jednym z budynków na skrzyżowaniu ulicy Katowickiej z ulicą Zwycięzców na Saskiej Kępie) Tango Mio tangiem „Na pierwszy znak” wprowadziło licznie przybyłą publiczność w klimat okresu międzywojennego.

Jak wyglądała Saska Kępa 100 lat temu? Jak Warszawiacy spędzali czas na Wyspie Kawczej, Kępie Kawczej, Kępie Wiślanej – czyli na miejscu obecnej Saskiej Kępy? Kiedy powstał most łączący Kępę z Warszawą i jakie to miało znaczenie dla jej rozwoju? Jak ta część miasta wygląda współcześnie? O tym, na tle zdjęć z epoki, opowiadała Monika Kwiatkowska. Każda opowieść miała swoje zakończenie – pięknie zagranym i zaśpiewanym tangiem.

974

W 1913 roku, mniej więcej w tym samym czasie, co przyłączenie Saskiej Kępy do Warszawy, aktorzy Lucyna Messal i Józef Redo jako pierwsi w Polsce zatańczyli tango. Odbyło się to w operetce „Targ na dziewczęta”. I tak to się zaczęło… Wkrótce, nie tylko tanga argentyńskie z najsłynniejszym z nich pt. „La Cumparita” – brawurowo wykonanym w PROMie przez Sebastiana Fernandeza  i Przemka Wojciechowskiego – ale także tanga polskie stały się przebojami na warszawskich parkietach. W okresie międzywojennym powstało ponad 3.000 polskich tang. Kilka z nich w wykonaniu Tango Mio zabrzmiało na sobotnim koncercie.

Saska Kępa – ta dawna i współczesna – była i jest miejscem, które przyciąga artystów – malarzy, kompozytorów, aktorów. Mieszkali tu m.in. Agnieszka Osiecka, Marian Hemar, Aleksander Żabczyński, Loda Halama, Mieczysław Fogg, Władysław Daniłowski, Witold Lutosławski. Następne tango zaprezentowane przez Tango Mio – „Już nie zapomnisz mnie” w filmie „Zapomniana melodia” śpiewał mieszkający także na Saskiej Kępie Aleksander Żabczyński.

kk

Koncert zakończył wspaniały pokaz tanga w wykonaniu profesjonalnych tancerzy Katarzyny Chmielewskiej i Mateusza Kwaterko. Ze starych płyt rozbrzmiewały polskie tanga, a oni tańczyli…

 

W prezentacji multimedialnej, będącej tłem koncertu, wykorzystano zdjęcia za zbiorów Muzeum Warszawy, Narodowego Archiwum Cyforwego, platformy polona.pl oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Koncert zorganizowała Fundacja Partytura przy współudziale PROMu Kultury Saska Kępa. Wydarzenie było współfinansowane przez m.st. Warszawę Dzielnicę Praga Południe.