Zaproszenie do Tanga – 17.12.2017 r.

17 grudnia Tango Mio „zapraszało do Tanga” w Staromiejskim Domu Kultury.

658Zespół w składzie:

Monika Kwiatkowska – wocal,

Joasia Okoń – skrzypce,

Przemysław Wojciechowski – akordeon,

Rafał Olewnicki – instrumenty perkusyjne

zaprezentował najpiękniejsze tanga polskie i argentyńskie.

713

Klimatyczny wieczór tang polskich i argentyńskich rozpoczęło tango Henryka Warsa, ze słowami Juliana Tuwima – Na pierwszy znak. Usłyszeliśmy takie piękne utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego jak Nie kochać w taką noc, Już nie zapomnisz mnie, Odrobinę szczęścia w miłości czy To ostatnia niedziela. Zabrzmiały także tanga argentyńskie. Nie mogło zabraknąć tanga tang – słynnej La Cumparsity, czy też utworów Astora Piazzoli – twórcy nowego tangowego nurtu – tango nuevo.

Usłyszeliśmy ciekawe historie o tangu argentyńskim – o jego korzeniach, słynnych kompozytorach i wykonawcach, a wśród nich twórcy tanga śpiewanego Carlosie Gardelu. Wokalistka pomiędzy utworami opowiadała o historii tanga w Polsce, o tym kto i kiedy wprowadził je do polskich salonów, o niezwykłej popularności tanga w okresie międzywojennym – gdy cała Polska pokochała ten gatunek muzyki tanecznej. Powstało wtedy kilka tysięcy tang. Niezwykłą popularnością cieszyli się ich kompozytorzy – Jerzy Petersburski, Henryk Wars, a także wykonawcy, gwiazdy sceny i filmu – Hanka Ordonówna, Wiera Gran, Adam Aston, Mieczysław Fogg, Aleksander Żabczyński i wielu innych.

633Tancerze tanga argentyńskiego – znana warszawska para tangowa Beata Maia Gellert i Łukasz Wiśniewski zilustrowali tańcem wybrane tanga grane i śpiewane przez Tango Mio.

Na bis rozbrzmiało wesołe Tango Negro. Cała sala śpiewała refren razem z wokalistką, a Beata Maja i Łukasz spontanicznie dołączyli się z tańcem.

Na zakończenie, jako że Święta za pasem, wszyscy życzyli sobie wesołych i tangowych Świąt.

797

Koncert został zorganizowany przy współpracy ze Staromiejskim Domem Kultury.

SDK