Czas tanga, czas fokstrota- świętujemy 85 urodziny Domu Społecznego przy Obozowej -Wolskie Centrum Kultury 22.05.2022

W dniu 22 maja 2022 roku w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Obozowej 85 zabrzmiała muzyka z lat międzywojennych. Tak zespół Tango Mio świętował z mieszkańcami Woli 85 urodziny Domu Społecznego przy ul. Obozowej . Zespół wystąpił w składzie: Monika Kwiatkowska – wokal, Joasia Okoń – skrzypce, Anna Kalska – klarnet, Przemek Wojciechowski – akordeon, Maciej Dobrzański – kontrabas i Rafał Olewnicki – instrumenty perkusyjne.

W oddali Zespół Tango Mio.Widać licznike zgromadzoną publiczność

Zabrzmiały tanga, fokstroty, walce, slowfoxy. Usłyszeliśmy takie przeboje jak Tango milonga, To ostatnia niedziela czy Miłość Ci wszystko wybaczy.

n pierwszym planie akordeonista, potem gra kontrabasista a na końcu grający na instrumentach perkusyjnych

Pomiędzy utworami prowadząca opowiadała o historii miejsca w którym odbywał się koncert. 85 lat temu powstał tu Dom Społeczny. Powstało osiedle w którym „… dla robotniczej biedoty, skromne mieszkania były niemal „szklanymi domami” z Przedwiośnia. Prowadzące koncert opowiadała też o historii muzyki tanecznej w Polsce. Muzyki tanecznej, której rozkwit przypadał na okres międzywojenny.

Śpiewa Monika Kwiatkowska, w tle widać skrzypaczkę i klarnecistkę

Nastrój tamtych lat przybliżyła mieszkańcom para taneczna. Niektóre utwory były ilustrowane tańcem w wykonaniu Tomasza Sadlakowskiego i Moniki Kwiatkowskiej. Ach jak oni tańczyli !

Tomasz Sadlakowski i Monika Kwiatkowska tańczą tango.

Tango było jednym z popularniejszych tańców tego okresu. Powstało ich w przedwojennej Polsce kilka tysięcy. Dlatego też, po koncercie, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do nauki podstawowego kroku tego tańca. Nauczyciele pokazywali kroki, poprawiali tańczących a nawet z nimi tańczyli.

Biorący udział w nauce kroków tanga stoją w kole. W środku tancerze-nauczyciele tańca pokazują jak wykonywać kroki tanga.

Na zakończenie odbył się wieczorek taneczny. Uczestnicy tańczyli tak jak za dawnych lat, w rytmach muzyki popularnej w okresie międzywojennym.

Pary tańczą na parkiecie, światło jest przygaszone.

Projekt zrealizowała Fundacja Partytura przy współpracy Wolskiego  Centrum Kultury.

Zadanie publiczne było współfinansowane przez m.st. Warszawę Dzielnicę Wola.

Piktogram Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Zakochaj się w Warszawie na Wolki